higiena w podróży
Jak dbać o higienę intymną w podróży?
Biwakowanie w górach, wypad pod namiot, hotel ze SPA? Bez względu na to, gdzie spędzasz wakacje, szczególnie zadbaj o higienę okolic intymnych. W przeciwnym razie długo wyczekiwana podróż może zmienić się w przykry epizod. Jak zadbać o higienę intymną poza domem i uniknąć infekcji?
04 maja 2022
Czas czytania: 5 minut
Objawy i przyczyny infekcji intymnych w podróży
Jak wiesz, wielogodzinna podróż pociągiem, samochodem czy samolotem wiąże się z utrudnionym dostępem do bieżącej wody. Ponadto podczas wakacji korzystasz z hotelowych ręczników, basenów, śpisz w nieswoim łóżku, co również zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Przyczyny infekcji intymnych w podróży mogą być różne, ale z reguły są efektem zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.
Niedostateczna higiena intymna stwarza idealne warunki do zakażenia bakteryjnego. Prawidłowa flora bakteryjna pochwy o kwaśnym odczynie pH (3,5-4,5) zapewnia naturalną ochronę i zwalcza drobnoustroje.
Więcej o florze bakteryjnej dowiesz się z tego artykułu.
Infekcje grzybicze oraz bakteryjne
- Nadmiernie rozwijające się bakterie w pochwie podnoszą poziom pH (równy lub większy niż 4,5), przez co narządy intymne są bardziej podatne na zakażenia. Przy infekcji bakteryjnej zwykle występują szarobiałe upławy, bóle, pieczenie i świąd. Objawy zależą od rodzaju atakujących bakterii.
- W przypadku zakażenia grzybiczego pojawiają się takie objawy, jak świąd okolic intymnych, pieczenie, zaczerwienienie, upławy o serowatej konsystencji, zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych czy ból podczas oddawania moczu. Niestety namnażaniu się grzybów sprzyjają wysokie temperatury i wilgoć. Korzystanie z publicznych saun, basenów, jacuzzi czy używanie wspólnych ręczników podnosi możliwość występowania infekcji.
Jeżeli zauważysz któryś z wymienionych objawów, prawdopodobnie doszło do infekcji wymagającej wizyty u ginekologa. Niestety w czasie podróży często nie ma takiej możliwości, dlatego trzymaj się kilku ważnych zasad, które pozwolą uniknąć zakażeń, a w razie wystąpienia infekcji wspomagać się lekami bez recepty, takimi jak Gynoxin® UNO, Gynoxin® OPTIMA czy Gynoxin® OPTIMA Krem dopochwowy. Dzięki temu Twoje wakacje nie będą koszmarem, o którym będziesz chciała jak najszybciej zapomnieć.
Infekcja intymna a podróż – jak dbać o higienę?
Co powinnaś zabrać ze sobą na wakacje, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo miejsc intymnych? Przede wszystkim zapakuj poniższe produkty.
- Specjalne chusteczki do higieny intymnej to must have podczas każdej podróży. Trzymaj je w torebce podręcznej, a nie na samym dnie bagażu. Zajmują mało miejsca i mogą okazać się niezwykle przydatne w przypadku braku dostępu do bieżącej wody. Wybieraj chusteczki hipoalergiczne, bezzapachowe oraz zawierające substancje nawilżające (np. alantoinę) lub kojące (np. pantenol).
- Przydadzą się również bezzapachowe wkładki higieniczne w przypadku wystąpienia zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy związanej np. z fazą cyklu. Zmieniaj je możliwie jak najczęściej, by nie stały się siedliskiem bakterii.
- Nawet jeżeli masz ograniczoną ilość miejsca w bagażu, nie rezygnuj z płynu czy żelu do higieny intymnej. Zwykłe mydło może doprowadzić do zaburzenia poziomu pH w pochwie. Wybierz preparat o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
- Kolejną ważną kwestią jest noszenie odpowiedniej bielizny, szczególnie podczas długich wędrówek w gorącym klimacie. Lepiej zrezygnuj ze stringów i koronkowych majtek ze sztucznych materiałów. Podczas wakacji liczy się również wygoda. Zaopatrz się w bawełnianą, przewiewną bieliznę, która nie odparzy okolic intymnych i pozwoli uniknąć podrażnień czy otarć. Ponadto zbyt obcisłe i sztywne dżinsy nie będą dobrym pomysłem podczas zwiedzania miasta czy wędrówek po górach. Najlepszym wyborem są luźne, przewiewne spodnie z naturalnych materiałów.
- Odpowiednia higiena intymna w podróży pomoże uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i zabezpieczyć się przed kontaktem z drobnoustrojami, noś ze sobą jednorazowe podkładki na sedes i chusteczki higieniczne. Przydadzą się, kiedy będziesz musiała skorzystać z publicznej toalety.
- Równie ważne jest dokładne mycie rąk z użyciem mydła, a jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem będzie żel antybakteryjny. Jednak przy pierwszej możliwej okazji umyj ręce mydłem pod bieżącą wodą.
- Pamiętaj, że nawet najlepszy hotel nie gwarantuje sterylnej czystości, dlatego lepiej zaopatrzyć się we własny ręcznik i hipoalergiczne preparaty do higieny intymnej.
- Ponadto, po każdej wizycie na basenie, jacuzzi czy kąpieli w morzu, weź prysznic i wytrzyj się czystym ręcznikiem. Pamiętaj, że nie można go używać ponownie, jeżeli leżał na podłodze!
Jak wyleczyć infekcję intymną w podróży i złagodzić objawy?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak jeżeli dojdzie już do infekcji intymnych, zwróć szczególną uwagę na higienę. Przestrzegaj kilku kluczowych zasad:
- używaj oddzielnych ręczników do wycierania okolic intymnych i reszty ciała,
- jeżeli przebywasz w hotelu, poproś o codzienną wymianę ręcznika,
- nie korzystaj z ręcznika, którym wycierałaś się po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie,
- bierz codziennie prysznic z użyciem żelu do higieny intymnej, a jeżeli nie masz takiej możliwości, wykorzystaj chusteczki do higieny intymnej,
- podczas jazdy samochodem rób częste postoje, przejdź się na krótki spacer i nie zwlekaj z korzystaniem z toalety, jeżeli poczujesz parcie na pęcherz,
- przed skorzystaniem z toalety, połóż na sedes jednorazową podkładkę, a do wytarcia okolic intymnych używaj chusteczek do higieny intymnej, a nie papieru, który leży w toalecie.
Pamiętaj, że każda infekcja intymna wymaga wizyty u lekarza, ponieważ nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Ale co zrobić, jeżeli nie masz takiej możliwości? W przypadku podatności na infekcje intymne lub zapobiegawczo spakuj do bagażu lek bez recepty, który usuwa objawy i leczy infekcje intymne. Zajmuje niewiele miejsca, a z pewnością uratuje długo wyczekiwany wyjazd.
Zwróć uwagę, ile czasu zajmuje terapia – niektóre preparaty leczą infekcje nawet przez tydzień, a właśnie tyle może trwać czas wyjazdu. Jednak są leki, które o wiele szybciej radzą sobie z zakażeniami. Jednym z nich jest Gynoxin® UNO w postaci kapsułki dopochwowej. Zapewnia ultrakrótką terapię, która wyeliminuje objawy, takie jak pieczenie, swędzenie czy upławy. Wystarczy zastosować tylko jedną kapsułkę! Innym rozwiązaniem leczenia infekcji są kapsułki dopochwowe Gynoxin® OPTIMA lub krem Gynoxin® OPTIMA Krem dopochwowy. Oba leki pozwalają już w 3 dni wyleczyć infekcję intymną, by cieszyć się wakacjami bez przykrych objawów.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (C) Gynoxin Optima, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B, C) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. (C) 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. (C) Krem dopochwowy. Wskazania do stosowania: (A, B, C) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B, C) Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Podmiot odpowiedzialny: (A, B, C) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.
PL-GYNOX-0017