jak zapobiegać?
Jak dbać o zdrowie i zapobiegać infekcjom intymnym?
Infekcje intymne stanowią częsty problem zdrowotny zarówno wśród młodych, jak i starszych kobiet. Zmaganie się z nim jest uciążliwe, ponieważ schorzenie często ma charakter nawracający. Warto zatem, abyś wiedziała, jak możesz zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, dlatego dowiedz się jak dbać o zdrowie intymne oraz jak leczyć infekcje intymne.
29 maja 2022
Czas czytania: 5 minut
Jak dbać o zdrowie i zapobiegać infekcjom intymnym?
Chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny infekcji intymnych? Zajrzyj do artykułu 7 najczęstszych przyczyn powstawania infekcji intymnych
Suplementacja – jak może wpływać na zapobieganie infekcjom intymnym?
Zastanawiasz się zapewne, co wpływa na zdrowie intymne? W uproszczeniu bakterie, produkty ich przemiany materii, stężenie hormonów (przede wszystkim estrogenów), a także pH pochwy mają wpływ na zachowanie równowagi flory bakteryjnej miejsc intymnych. Gdy dochodzi do jej zaburzenia, często pojawia się problem w postaci infekcji intymnej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat flory bakteryjnej pochwy? Przeczytaj artykuł Flora bakteryjna pochwy i jej wpływ na zdrowie stref intymnych – co powinnaś wiedzieć?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, dolegliwości ze strony układów moczowego oraz płciowego mają często charakter nawracający. Dlaczego tak się dzieje? Podczas leczenia tego typu schorzeń z reguły ulega pogorszeniu stan naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Z tego względu jako uzupełnienie do leczenia lub profilaktycznie należy zastosować preparaty probiotyczne. Jakie rodzaje probiotyków możesz znaleźć w aptece? Do wyboru są:
- doustne preparaty ginekologiczne zawierające bakterie, które kolonizują układ moczowo-płciowy dobrymi bakteriami, a tym samym przywracają równowagę pH w miejscach intymnych,
- preparaty dopochwowe o działaniu miejscowym, które wstrzymują aktywność mikroorganizmów patogennych. Takie probiotyki wytwarzają również związki o właściwościach normalizujących pH pochwy.
Niektóre ze środków dopochwowych mają w składzie również kwas hialuronowy oraz substancje, które obniżają pH pochwy. Dzięki temu dochodzi do złagodzenia objawów infekcji intymnych i zmniejszenia ryzyka jej nawrotu. Po probiotyki ginekologiczne należy udać się do apteki, gdzie farmaceuta najlepiej doradzi ich rodzaj.
Naturalne metody na infekcje intymne
Naturalne metody na infekcje intymne obejmują stosowanie takich produktów, jak:
- Olejek z oregano – jeżeli problemem jest infekcja grzybicza, możesz sięgnąć po taki olejek. Według badań wykazuje on niezwykłą skuteczność, ponieważ jest naturalnym antybiotykiem. Olejek z oregano możesz stosować bezpośrednio na miejsca intymne.
- Olej rokitnikowy – stosuje się go na stan zapalny pochwy. Możesz używać go zarówno doustnie, jak i bezpośrednio dopochwowo. Olejek rokitnikowy wpływa na śluzówkę układu moczowo-płciowego. Najczęstszą formą jego podania są czopki dopochwowe (mogą to być tampony z waty nasączone olejem rokitnikowym). Leczenie trwa około 12 dni, ale musisz pamiętać o konieczności jego powtórzenia po 4-6 tygodniach. Skuteczność oleju rokitinikowego wynosi ok. 80%, czego potwierdzeniem są badania ginekologiczne, które zostały przeprowadzone u pacjentek przed jego zastosowaniem i po nim.
- Preparaty z naturalnym składem – do higieny intymnej używaj preparatów z dodatkiem naturalnych składników. Dobrym przykładem jest kora dębu, która stanowi bogate źródło garbników, kwercetyny oraz trójterpenów o właściwościach antywirusowych, antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych.
- Kąpiel z sodą – podczas infekcji intymnej możesz stosować kąpiele z dodatkiem sody. Jak przygotować taką kąpiel? Do wanny wypełnionej wodą dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej o działaniu bakteriostatycznym i łagodzącym objawy swędzenia.
Pamiętaj, że naturalne metody, choć są ekologiczne, zawsze wymagają czasu, zatem proces powrotu do zdrowia może być dłuższy.
Leki, które pomagają zwalczyć infekcje intymne
Naturalne sposoby na infekcje intymne nie zawsze dają oczekiwany efekt, ponieważ, jak wspomnieliśmy, stosowanie naturalnych metod na infekcje intymne jest długotrwałym procesem. Dlatego po pojawieniu się pierwszych objawów infekcji intymnej, najlepiej udaj się na konsultację do ginekologa, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Możesz także iść do apteki, gdzie farmaceuta wskaże Ci lek na infekcje dostępny bez recepty. Przede wszystkim dobór prawidłowego preparatu zależy od rodzaju infekcji intymnej. Ponieważ samej trudno jest zdiagnozować rodzaj infekcji, warto sięgnąć po lek o najszerszym spektrum działania, jak Gynoxin® Uno (jedyny lek zawierający azotan fentikonazolu), który jedną kapsułką dopochwową usuwa objawy i leczy grzybiczą i mieszaną infekcję intymną.
Chcesz poznać inne metody zwalczające infekcje intymne? Przeczytaj artykuł Poznaj sprawdzone metody leczenia infekcji intymnych.
Jak niwelować ryzyko infekcji intymnych?
Jak dbać o zdrowie intymne? Przede wszystkim:
- unikaj, wykonywania irygacji oraz zbyt częstego mycia okolic intymnych;
- używaj kosmetyków pozbawionych konserwantów, barwników i substancji zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia;
- rozprowadzaj środki czystości ręką (od sromu w kierunku odbytu), a następnie dokładnie je spłukuj;
- stosuj inne maszynki do golenia pach, okolic intymnych i nóg;
- noś przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów;
- ogranicz stosowanie tamponów, wkładek higienicznych (szczególnie zapachowych).
Jeżeli dojdzie do wystąpienia infekcji intymnej, najlepiej udaj się do ginekologa.
Jak radzić sobie z infekcjami w trakcie wyjazdów na wakacje?
Na powstanie ewentualnej infekcji intymnej należy być zawsze dobrze przygotowaną, szczególnie podczas wyjazdów wakacyjnych, kiedy nie masz swobodnego dostępu do apteki, a kontakt z lekarzem jest utrudniony. Przydatne w takiej sytuacji mogą być kapsułki dopochwowe stosowane w przypadku nieprzewidzianej infekcji, np. Gynoxin® OPTIMA lub też Gynoxin® OPTIMA krem dopochwowy. Można także sięgnąć po suplementy probiotyczne, które korzystnie działają na skład flory bakteryjnej okolic intymnych. Przeczytaj też artykuł Jak dbać o higienę intymną w podróży.
Bibliografia:
- Can J., Mikrobiol, 2008, nr 54.
- Jankowska D., Probiotyki Ginekologiczne – praktyczny przewodnik, dostęp online: 31.03.2022: https://www.vitaimmun.pl/wp-content/uploads/2018/09/FF-4_18_d.jankowska.pdf.
- McKinley Health Center, Vaginal Discharge, 2008, dostęp online 31.03.2022: https://mckinley.illinois.edu/sites/ default/files/docs/vaginal_discharge.pdf.
- Panacea 2010; z. 2, nr 31.
- Postępy Fitoterapii 2001, nr 2-3.
- Radkiewicz J., Infekcje grzybicze pochwy i sromu, dostęp online 31.03.2022: https://www.forumginekologii.pl/artykul/infekcje-grzybicze-pochwy-i-sromu.
- Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, Ginekol Pol, 2008, nr 79.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (C) Gynoxin Optima, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B, C) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. (C) 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. (C) Krem dopochwowy. Wskazania do stosowania: (A, B, C) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B, C) Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Podmiot odpowiedzialny: (A, B, C) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.
PL-GYNOX-0017